Co se děje v ulici Vinohradská | Vinohradská ulice - trocha historie | Ulice Vinohradská, Praha

Nechte si zasílat novinky z pražských ulic

Zadejte váš email

      Ještě na přelomu 19. a 20. století se jednalo spíše o silnici mezi okolními poli a sady, ojediněle se při ní nacházela nějaká hospodářská stavení. Na této silnici se nacházely odbočky k blízkým hřbitovům (olšanský, vinohradský, nový židovský a evangelický)...

       Z této doby pocházejí nejstarší názvy ulice. Prvním z nich bylo pojmenování Říčanská, zhruba před rokem 1873 byla celá silnice nazývána Černokostelecká. Tato pojmenování byla dána směrem komunikace, tedy Říčany a Kostelec nad Černými lesy (v té době nesoucí název Černý Kostelec).

      V roce 1884 byla ulice přejmenována na název Jungmannova, po Josefu Jungmannovi, tento název vydržel do roku 1920, kdy došlo ke sloučení tehdejšího města Královské Vinohrady s hlavním městem Prahou. Z důvodu, aby v jednom městě neexistovaly dvě stejné ulice (ulice Jungmannova již v Praze existovala), dostala ulice nový název Fochova, po francouzském maršálovi z první světové války, Ferdinandu Fochovi.

      V letech 19401945 nesla ulice název Schwerinova, po pruském maršálovi Kurtu Christophu von Schwerinovi. Po ukončení druhé světové války se krátce do roku 1946 jmenovala opět Fochova. Tohoto roku byla ulice přejmenována na Stalinova, na počest sovětského diktátora gruzínského původu Josifa Visarjonoviče Stalina. Na dnešní název Vinohradská byla ulice přejmenována v roce 1962.